BEDRAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BEDRAN FORUM

Kültür, sanat, edebiyat ve tarih.

ismi yasak ülke

SEFKAN

ismi yasak ülke Empty ismi yasak ülke

Mesaj  SEFKAN Paz Nis. 26, 2009 2:36 pm

BEDRAN

Tarih: 16 Kasım 2008 Pazar

Yıl 1986…Büyük bir heyecanla ilk kasetimi yaparak, olmayan müzik
    hayatıma başladım.

Devletin, Kürt halkını imha ve inkara dayalı politikasına,bende;”Saré tu sara mıni”adlı Kürt ezgisine, Türkçe söz yazarak, bilmeden destek vermişim. Özür dilerim…

Yıllardır, halkımın üstünde kirli oyunlar oynanmasına rağmen,
    ben hala hiç bir şeyin farkında değilmişim.Yazık…

Kendime yabancı, etnik kimliğimden utanır bir vaziyette ,
    aşağlanmanın verdiği eziklikle kendimi bir Türk boyundan saymaya başlamış ve onlar gibi olmaya çalışmışım.Ne acı…

Kürt halkının, 12 bin yıldır bu coğrafyada yaşayan en eski halk olduğunu öğreniyorum.Değişik medeniyetler kurduklarını,ilk yerleşik yaşama onların geçtiğini ,ilk üniversiteyi onların kurduğunu, sanata çok önem verdiklerinden dolayı,günümüze kadar gelen zengin bir kültüre sahip olduklarını öğreniyorumve gururlanıyorum.

Egemenler; bir toplumu yok etmenin, kültürünü yok etmekle olacağını çok iyi biliyorlar.
    En hassas olan, ortak dillerine gem vurmayla başlıyorlar.

Kürtçe’yi yasaklayıp, Kürt yazarları; eserlerini Türkçe yazmaları ,Kürt sanatçıları da; ezgilerini Türkçe çalıp söylemeleri için zorlamışlardır.

Amaçları, Kürt kültürünü devşirip, Türk kültürüne katmaktı.Bunda, belli bir süre oldukça başarılı oldular.

Ahmet Arif,Kürtçe düşünüp, duygularını Türkçe kaleme almak zorunda kalmış bir şairdi.

İnsan Kürtçe düşünüp,düşündüklerini sinemaya Türkçe olarak nasıl aktarır? Bunu en iyi yapanda,şüphesiz ki Yılmaz Güney’di.

“Yol” filmi ile ödül kazanan Yılmaz Güney, ödül töreninde sunucunun: “Bu ödülü hangi ülke adına alıyorsunuz?”sorusuna: “İsmi yasaklanmış bir ülke adına alıyorum.”diyecekti,tüm baskılara rağmen.

Bende; 1986 yılında ilk kasetimi yaparak, başlamayan müzik hayatıma başlamış oldum.
    “Saré tu sara mıni”adlı Kürtçe ezgiye Türkçe söz yazarak, “ Söz müzik bana ait” diye yazmıştım kaset kapağına.

Sanki çok büyük bir iş yapmış edasıyla çıktım dinleyicilerimin karşısına.Kendimi ve kültürümü pazarladım işte o gün...

Ve daha nice Kürtçe ezgileri, böyle Türkçeleştirip okudum hiç utanmadan.
    O dönemler devlet;yok saydığı bir halkın kültürünüde yok etmek için,sesi güzel Kürt gençlerini kullanmış ve bu politikayla bir dönem başarılı olmuştur.
    Bu Kürt gençlerinden biride İzzet Altınmeşe’dir.
    Kürtçe melodiye, Türkçe söz yazmada,İzzet Altınmeşe gibisi yoktur.

İzzet Altınmeşe sadece bir örnektir.Ama bütün repertuarını incelediğimizde, büyük bir kültür hırsızlığı çıkar ortaya.

Bu gün Kürt halkı, kültürüne ve sanatına sahip çıktığı için, İzzet Altınmeşe ve onun gibilerinin foyası meydana çıkmıştır.

Bir döneme, yasaklanmış bir halkın müziğini talan ederek damganı vur,ondan sonrada hizmet ettiklerin, seni bir kum torbası gibi bir köşeye atsın.Kaçınılmaz son bu.Böyle insanlar için söylenmiş bir söz vardır: “Tu hım jı déré buyé hım mizyefté”…

Bu durum sadece müziğe has değil ,her alanda egemen olduklarından, insanları çok rahat kullanabilirler ve işleri bitincede,kullanılmış mendil gibi buruşturup bir kenara atarlar.

Neyse ki çok erken farkına vardım yaptığım hatanın.Daha yolun başındayken dönmeyi başardım arkadaşların sayesinde.

Yaptığım hatanın telafisine çalışıyorum yıllardır.Ama ne yaparsam yapayım, Kürt halkına hep borçlu kalacağımı biliyorum.

Evet; bunlar yaşanmıştı geçmişte.Bir daha yaşanmaması için ,bu gün geldiğimiz noktaya sahip çıkmamız gerekiyor....

Dört parçada kazanılmış değerlerimizi sahiplenmedikçe,egemenler; yine bizi kendi çıkarları doğrultusunda kullanacaklardır.

Değerli arkadaşlar; bu yazıyı gençlerimize, bir mesaj verebilmek amacıyla kaleme aldım.Daha iyi anlaşılması içinde, devletin bize zoraki dayattığı dille yazdım...Malesef…

1 Tarihine sahip çık
    2 Kültürüne ve sanatına sahip çık
    3 Folklörüne sahip çık
    4 Coğrafyana sahip çık
    5 Kürt diline sahip çık
    Bunları yaparken de,
    Kürtçe oku,Kürtçe yaz ve Kürtçe anlat.

BEDRAN

Forum Saati Cuma Mart 29, 2024 8:34 am